Aktualności:

Listy do RTHZW

  Z Regionalnym Towarzystwem Historycznym Ziemi Wałeckiej kontaktują się różne instytucje oraz osoby. Dla przykładu podajemy fragmenty ostatnich listów, jakie nadesłano na adres RTHZW:

„Witam!

  Z wielką radością chciałbym poinformować o nowym portalu w zakresie regionalnej turystyki, jakim będzie serwis Urokipojezierza.pl – Internetowy Przewodnik Turystyczny, pierwszy niezależny serwis turystyczny na terenie Pojezierza Wałeckiego, który dostarczał będzie informacji z zakresu turystyki, kultury oraz wydarzeń sportowych w formie internetowego dynamicznego przewodnika.
Uruchomienie portalu planowane jest na początku przyszłego roku. Dokładny dzień czy miesiąc ciężko jednak określić, ponieważ zależne jest to od wielu czynników wpływających na uzupełnianie serwisu informacjami oraz zmian technicznych.
  Z tego miejsca chciałbym zapytać czy Regionalne Towarzystwo Historyczne Ziemi Wałeckiej zechciało by wziąć udział w tworzeniu (merytorycznie) portalu w części związanej z historią Wałcza oraz Pojezierza Wałeckiego? Teksty, które byłyby wykorzystane zostaną podpisane autorem tekstu oraz na portalu znajdzie się (nieodpłatnie oczywiście) odnośnik do serwisu RTHZW, który będzie może dzięki nam częściej odwiedzany. Poza tym jesteśmy otwarci na wszelkie informacje o wydarzeniach związanych z RTHZW o których możemy napisać na łamach portalu po jego uruchomieniu.
  Proszę o informację, czy RTHZW jest otwarte na współpracę z portalem Urokipojezierza.pl i czy miałby w swoich zasobach treści związane z historią Wałcza, Pojezierza Wałeckiego.

Bartosz Ćmiel”.

”Szanowny Panie

  Na Uniwersytecie Wrocławskim otrzymałam wskazówkę od Pani Prof. Lubos-Koziel dot. pańskiego linka i proszę Pana o pomoc. Od 4 lat zajmuje się badaniem twórczości malarza Paula Stankiewicza. Jeden z jego obrazów znajduje się w miejscowym Chrystusowym i garnizonowym Kościele dawnym Kościele Elżbietańskim w Wilhelmshaven. Poprzez moje badania ustaliłam iż w Państwa kościele św. Mikołaja w Wałczu są jeszcze cztery dzieła z pięciu początkowych.
  Jeden z obrazów można było znaleźć przed 1945 r. nad ołtarzem głównym, ukazywał Chrystusa. Przed około pięcioma tygodniami mogłam upewnić się będąc w Tajnym Archiwum Krajowym w Berlinie że w Państwa kościele około 1866 roku ołtarz został namalowany przez Paula Stankiewicza. W Państwa kościele dziś znajdują się niestety tylko cztery obrazy. Moja publikacja o Malarzu jest w przygotowaniu i dlatego chętnie nawiąże kontakt z Wałczem. […] Stankiewicz urodził się w 1834 roku w Guhrau, dziś Gora, niegdyś Śląsk, mieszkał od 1856 r. w Berlinie, studiował od 1860 do 1862 w Rzymie. Tworzył w 1869 roku wydawnictwo i został w 1875 roku odznaczony Krzyżem Rycerskim Korony Włoskiej […].

Z przyjacielskim pozdrowieniem
Brigitte Bulla
Weserstr. 70
D 26382 Wilhelmshaven”.

(tłumaczenie listu autorstwa Brigitte Bulla z j. niemieckiego – Arkadiusz Mamczarz, członek RTHZW)

„Witam
  Jestem mieszkańcem ziemi wałeckiej i czytałem książkę pana Bartosika o dziejach Szwecji. Zaintrygowało minie pewne zdarzenie o którym chciałbym porozmawiać z kimś kto jest zainteresowany historią ziemi wałeckiej. Chodzi o odnalezione szczątki żołnierza niemieckiego i związane z tym wydarzenia.
Pozdrawiam
Radosław Zalewski”.

Dodano: 03-12-2009

Spotkanie z prof. Wojciechem Polakiem

   

Dnia 21 listopada 2009 r. w Toruniu z prof. Wojciechem Polakiem spotkał się prezes RTHZW Przemysław Bartosik oraz sekretarz Towarzystwa Sławomir Klonowski. Prof. Wojciech Polak jest historykiem w Instytucie Politologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Napisał wiele książek o opozycji antykomunistycznej w czasach PRL-u oraz stosunkach polsko-rosyjskich w XVI i XVII w. Prof. W. Polak zaprezentował swoją najnowszą książkę pt. "Wydawnictwo "Alternatywy". Z dziejów gdańskiej poligrafii podziemnej "A". Na spotkaniu dyskutowano m.in. o projektach naukowych realizowanych przez członków RTHZW.

   

Dodano: 21-11-2009

Wizyta z Czech

 

W dniu 19 listopada 2009 r. gościł z wizytą w siedzibie Wałeckiego Towarzystwa Regionalnego dr Jan Kilian. Gość jest czeskim historykiem zajmującym się okresem wojny trzydziestoletniej. Prezes RTHZW Przemysław Bartosik udostępnił materiały dotyczące rodziny von der Goltz oraz publikacje regionalne związane z problematyką. Dyskutowano również o źródłach i literaturze nt. wałeckiego starostwa. Dr Jan Kilian odwiedził dawne siedziby Goltzów, znajdujące się m.in. w Broczynie, Machlinach i Kłębowcu.

Dodano: 19-11-2009

Wspomnienia utrwalone w słowach

Z Elżbietą Jasińską – Łukaszewicz i Przemysławem Bartosikiem o pierwszym wydawnictwie monograficznym parafii p.w. św. Mikołaja w Wałczu, prezentującym jej historię w latach 1945 – 2008 rozmawia Bożena Dymarczyk.

,,Parafia pw. św. Mikołaja ośrodkiem życia religijnego i kulturalnego Wałcza w latach 1945 – 2008’’, udostępniona została czytelnikom dwa tygodnie temu podczas inauguracji XII Dni Kultury Chrześcijańskiej. Skąd pomysł na realizację wydawnictwa o charakterze monograficznym?

Elżbieta Jasińska – Wydawanie publikacji z okazji Dni Kultury Chrześcijańskiej stało się już pewną tradycją. Ta ostatnia, mająca charakter monograficzny poświęcona historii parafii pw. św. Mikołaja, jest szóstą z kolei. O początku, kiedy rozpoczynaliśmy dni kultury chrześcijańskiej, przyświecała nam myśl Wacława Potockiego, która jest zamieszczona na początku książki: ,,Próżna ufność w marmurze, próżna i w żelezie. To trwa do skonu świata co na papier wlezie’’ Chcieliśmy bowiem, by po dniach kultury chrześcijańskiej nie pozostało tylko wspomnienie konkursów i imprez, ale jakiś trwały dokument, słowo. Dlatego przy okazji każdych ,,dni’’ powstawała jakaś publikacja. Nie zawsze to udawało się, ponieważ było 12 edycji Dni Kultury Chrześcijańskiej, a publikacji ukazało się sześć. Pierwsza poświęcona została tylko i wyłącznie tej dorocznej inicjatywie Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, następne traktowały o tematyce religijnej ale nie miały charakteru monografii, gdzie prezentowane były miedzy innymi kapliczki, jako obiekty sakralne. Po raz pierwszy w tym roku postanowiliśmy zaprezentować powojenną historię parafii, a w przyszłości, w ten sposób może zainaugurować cykl, w którym prezentowane będą dzieje innych parafii powiatu wałeckiego.

Przemysław Bartosik - To pierwsze opracowanie historyczne o charakterze popularno – naukowym. Obejmuje bardzo różnorodną tematykę związaną z życiem parafii, w latach 1945 – 2008. Duża część publikacji poświęcona jest historii parafii, najważniejszym wydarzeniom, między innymi ruchom i stowarzyszeniom religijnym działającym przy parafii, działającym na jej terenie zgromadzeniom zakonnym. Wcześniej wałczanie mieli okazję zapoznać się z dziejami parafii w publikacjach Jana Ignacego Bocheńskiego ,"Historia Kościoła Parafialnego w Wałczu", ks. Tadeusza Ceynowy ,,Ziemia Pogranicza. Dekanat Wałecki w latach 1821 – 1920’’ oraz Ludwika Bąka ,,Reformacja i kontrreformacja w powiecie wałeckim w XVI – XVIII wieku’’. Po raz pierwszy jednak ukazało się samodzielne wydawnictwo o powojennej historii parafii z podkreśleniem jej roli i szerokiego zasięgu działalności wśród mieszkańców...

Cały tekst wywiadu w najbliższym wydaniu "Faktów Wałeckich" (wtorek, 20 X 2009 r.)

Dodano: 18-10-2009

Szkice do dziejów...
  Prezes RTHZW Przemysław Bartosik pracuje nad nową publikacją. Jej roboczy tytuł brzmi: "Szkice do dziejów ziemi wałeckiej od czasów najdawniejszych do 1945 r.". Książka będzie miała charakter popularno-naukowy. Autor ma nadzieję, że publikacja przysłuży się rozwojowi regionalizmu i zainicjuje kolejne badania i przedsięwzięcia wydawnicze.
Dodano: 23-09-2009

1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  
19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  
35  36  37  38  39  40  41  42  43  44  45  46  47  48  49  50  
51  52  53  
  Program działania  |   Struktura  |   Kontakt  
Copyright © RTHZW - WAŁCZ 2008-2017
Projekt i wykonanie: